
– Jag började klockan åtta med att försöka få bort allt glas. Det låg överallt, på golvet, på mina papper och på mina pärmar. Klockan elva var jag klar, säger han till Jnytt.
Lennart Ljungström har arbetat i Öxnehaga i 34 år och har tidigare bott även i området.
Han misstänker att skadegörelsen mot hans kontor vid skolköket i centrum skedde någon gång i onsdags natt.
– Det hände säkert igår kväll, då var det ett jävla liv här ute på gatan, säger Lennart och pekar mot Öxnehaga torg som ligger bara några meter från personalingången till skolmatsalen och kontorsfönstret som krossades.
Nu är fönstret lagat permanent. Det tog timmar av Lennart arbetstid att städa i morsen.
Känns det otryggt att arbeta här?
– Nej, det känns inte otryggt, det är ju bara så jobbigt när sånt här händer.
Lennart Ljungström berättar att vid ett tidigare tillfälle har även ett av fönstren till köket krossats.
– Då fick jag sanera hela köket, jag var tvungen att ta ut grytor, bläck och diska allting och det är ett himla jobb. Det ska ju inte behöva vara så.
Tror du att det är samma personer som ligger bakom?
– Snacket går ju att det är något gäng som driver omkring. Sen var det väl något snack om att de kom någon annanstans ifrån, men det är tillräckligt med ungdomar här som kan ställa till elände.
– Och så peppar de varandra, det börjar med en liten grej sen tar de ett par rutor också.
Vad vill du att man ska göra för att få ett slut på det?
– Kameror, men då maskerar de sig väl så det måste ju bli polisen som får patrullera på ett annat sätt. Jag kan inte se att man löser det på något annat vis. Det måste ju vara några vuxna som uppmärksammar det här, när det sker.
– Jag har fött de här ungdomarna med skolmat i många år, deras syskon också. De förstår inte att de förstör för sig själva och sina familjer.
Fatine Sayed Hassan vill inte gå ut på kvällarna i Öxnehaga.
Fatine Sayed Hassan, 17 år, bor i Öxnehaga och har blandade åsikter om tryggheten i området.
– Jag känner mig väl trygg, men jag vill inte gå ut på kvällarna och det är ganska jobbigt om man har en kompis som bor lite längre bort.
Fady Serop bor på Öxnehaga
Fady Serop, 14 år, tycker inte att Öxnehaga är otryggt.
– Jag känner mig inte rädd, jag känner dem som hänger på torget.
ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir




Tipsa en vän








Skriv ut














