

Inför HV71:s möte mot Linköping kliver han på isen som en färsk Tre Kronor-spelare.
- Hade du frågat inför säsongen hade jag nog bara skrattat åt det, säger Oscar Fantenberg.
Linköping - HV71
Läget i HV71: Tre Kronor-uttagne Gustaf Wesslau är fortfarande obesegrad i sina 13 matcher i HV71-tröjan och kan ta en ny seger mot Linköping. Frågetecken finns för Daniel Fernholm som inte var med mot Modo och Andreas Jämtin får inte spela mot sin gamla klubb, lyder överenskommelsen. I övrigt väntas inga förändringar jämfört med lördags. Oscar Sundh och Johan Lindström är långtidsskadade.
Läget i Linköping: Förlorade mot Rögle i senaste omgången men är ändå formstarkt och har elitseriens poängkung Carl Söderberg i laget. Får både Sebastian Ottosson och Johannes Salomonsson tillbaka. Däremot missar Mattias Bäckman matchen.
Nedsläpp: 19.00, Cloetta Center.
En skräll eller inte - enligt tränaren Ulf Dahlén var det i alla fall ingen överraskning att Fantenberg var en av fyra spelare ur formstarka HV71 som i måndags togs ut i av Pär Mårts till Karjala Cup.
- Jag tycker det är välförtjänt. Oscar har tagit stora kliv framåt och för en gångs skull fått en riktig sommarträning i sig efter skador och sjukdomar och det är fantastiskt kul, säger Ulf Dahlén som själv fick lämna det glädjande beskedet under gårdagen.
- Jag visste att han var högaktuell och det är ganska kul att kunna ge sådana nyheter. Oscar är ung och spelat stabilt och är man ung har man en uppsida där man inte riktigt vet åt vilket håll han kommer ta vägen.
"Är samma person som sprider glädje"
Men för tillfället pekar det alltså bara uppåt för Oscar Fantenberg.
- Jag har fått förtroende redan från början och fått spela i viktiga situationer. Då stärks ens ryggrad och då har man en bra grund att stå på.
Är det något som märks i vardagen också?
- Nej, jag är samma person som i fjol som sprider glädje. Det gäller att ha det, så du inte svävar iväg för mycket. Någon gång kommer motgångarna och då kan du inte gräva ner dig, säger Oscar Fantenberg som nu ser fram emot de tre sista omgångarna innan det bär av med Tre Kronor.
Först ut är Linköping på tisdagskvällen, sedan derbyt mot Växjö och avslutningsvis ett toppmöte mot Skellefteå.
- Vi ska försöka ta tre vinster för att se förbereda oss inför vintersäsongen, säger han.
Jämtin står över
Nyförvärvet Andreas Jämtin är som bekant inte aktuell på grund av överenskommelsen mellan HV71 och Linköping, men framöver är det en spelare som kommer bidra med mycket energi, menar Oscar Fantenberg.
- Ett ruggigt bra nyförvärv för oss. Han har alla egenskaper och gör mycket poäng, det har han visat de senaste åren. Han tjatar kanske inte lika mycket på isen som förut men är fortfarande en jobbig jävel att möta där ute. Han kommer lyfta oss, utan tvekan.
"Ska ta med oss energin"
Backkollegan Daniel Fernholm blev även han uttagen till Tre Kronor men är enligt Dahlén ett frågetecken inför Linköping. Om han spelar avgörs först efter värmningen.
- Jag tror inte det. Vi får se i morgon bitti (läs: tisdag) om han är hundra procent, säger Dahlén.
Vad blir viktigt innan uppehållet?
- Vi ska ta med oss energin som vi hade mot Modo till Linköping. Vi vill ha revansch för förlusten senast. Truppen är lite sliten men vi har bra energi ändå tycker jag och det är viktigt att vi kan ta så mycket poäng som möjligt innan uppehållet.









ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir



Tipsa en vän




Skriv ut










