Handboll, Div. 1
IK Cyrus-Borås HK 84 24-30 (9-10)
Cyrus målskyttar: Joakim Kihlberg, 8, Marcus Ahlin, 4, Carl-Johan Karlsson, 4, Jonas Carlsson, 2, Rasmus Tormner Jonsson, 2, Robert Ladan, 2, David Svensson, Fredrik Wendel.
Publik: 235, Arenan Idrottshuset.
Cyrus låg under med 9-10 i paus och var mestadels mellan två och fyra bollar efter Borås i andra halvlek. Hemmalagets problem var att man inte satte sina lägen. Efter 45 minuter hade man bara gjort 15 mål.
- Vi spelade bra bakåt och hade bra målvaktsspel, men vi hade problem framåt. Själv brände jag för mycket, jag skulle satt 50 procent till av de lägen jag hade i andra, säger Joakim Kihlberg självkritiskt.
Cyrus hade 20-22 med runt tio minuter kvar av matchen, men träffade efter det ribban i två raka anfall och närmare än två bollar kom man aldrig. Borås gjorde ett ryck i slutminuterna och vann med 30-24.

Joakim Kihlberg gjorde åtta mål för Cyrus, men det räckte inte till några poäng.
"Krigade riktigt bra bakåt"
- Förlusten känns riktigt tung eftersom vi var med så länge i matchen, det är riktigt segt, säger Kihlberg, som trots allt hittar ljusglimtar.
- Vi krigade riktigt bra bakåt mot ett så bra lag som Borås, och det är ett kvitto på att vi har ett bra försvarsspel. Men vi behöver kliva upp framåt. Vi skapar bra lägen men måste kunna ta oss förbi målvakten.
Cyrus har tagit tre poäng på de sex första omgångarna och återfinns precis över kvalstrecket i en haltande tabell.
Sjätte raka för Nordendorph
Borås tränas av Tobias Nordendorph, som under förra och förrförra säsongen tränade Hallby. Hans nya lag är i serieledning efter sex vinster på lika många matcher.
- Jag är väldigt nöjd att vi vinner med sex bollar eftersom vi hade fem spelare borta och fick två röda kort under matchen. Cyrus gjorde det bra, men det här är en match som vi ska vinna tio gånger av tio utan att vara för kaxig. Vi gjorde 80 procent i dag, och det räckte, säger han.
Borås, med spelare som Ville Kangas och Adam Lillvik, tippas bli ett topplag i norrettan den här säsongen och målsättningen är solklar.
- Målet är att gå upp i allsvenskan eftersom vi vill få igång handbollen i Borås. Men vi behöver få tillbaka spelare, får vi det kan det gå väldigt bra, menar Tobias Nordendorph.
Peter Gustafsson
036 - 291 26 00
Av:
Arne
Kl. 07:55 6 nov
Cyrus har spelare för att vara kvar i ettan. Men nu har det gått sju omgångar och ledningen måste ändra en del för att få bättre resultat. Trenden är inte bra. Det som först bör rättas till är att placera rätt spelare på nyckelpositionen m9. Det måste ledning kunna förstå och acceptera. Vi är ett ungt lag och kraven ska vara rimliga. Men talang finns och låt den få blomma ut!
Av:
ARG!!
Kl. 14:38 5 nov
Hur länge ska detta få fortsätta??? Cyrus agera NU innan alla försvinner!!!
Av:
Matchrapport!!!!
Kl. 14:33 5 nov
Djurgården-Cyrus 29-21
Matchrapport????????
Av:
Undrande !
Kl. 22:31 4 nov
Finns det någon coach?
Av:
Frågande
Kl. 08:17 4 nov
Det förklarar varför han inte varit med alls ett par matcher. Men övriga matcher har han varit utanför startsexan. Kunde va kul att höra coachens tänk.
Av:
svar till frågande
Kl. 23:23 3 nov
Killen har varit skadad under en månad därför inte spelduglig
Av:
Frågande
Kl. 10:44 2 nov
Kan inte fatta varför han på bilden i reportaget har börjat på bänken i samtliga matcher. Förklaring? Så jättebra är inte laget.
Av:
Swag
Kl. 14:42 26 okt
Haha årets skämt??!! Tror knappast Borås vill ha/behöver någon från Cyrus. Dom har skadade spelare som är bättre. Och vilket fönster?
Av:
krisen total
Kl. 08:08 26 okt
Vi är på väg ur serien & ingen reagerar. Flera spelare på väg till Borås tydligen när fönstret öppnas. Så går det när ekonomin styr spelarna. Tycker vi plockar bort kostnaden Grönblad nu. Bättre EK tar över!
Av:
Rätt forum???
Kl. 21:32 25 okt
Tobias N. trevlig kille, men vad har det med matchen Cyrus-Borås att göra hans tränarsejour i Hallby !!!
Av:
Pelle
Kl. 18:53 25 okt
Tobias hade ju ett flertal möjligheter att "stanna" i klubben med olika uppdrag men tiden räckte nog inte till efter han började hos Eddy E.
Sen är det nog svårt att gå från avlönad tränare till hobby tränare utan ersättning! Alla är nog överens om att TN är en härlig person och hoppas att det funkar bra i Borås. Därmed slut kommenterat om detta och vi alla handbolls vänner i både Cyrus och Hallby titta framåt.
Av:
Hallbyit
Kl. 16:39 25 okt
Pelle, det är ju just det som är grejen. Om du tänker efter så var det precis det man gjorde, förnyade kontraktet. Hur man sedan skötte det och trollade bort det förnyade året är en historia i sig. Hur som helst är det ingen som kräver att han skulle fortsätta som tränare för a-laget, men man hade kunnat knyta upp honom på andra uppdrag i klubben. Vet att många ungdomslag uppskattade att han hjälpte till.
Av:
Roger
Kl. 16:13 25 okt
Det var ju inte direkt så att Hallbys resultat var strålande under Tobias tid? Vi lär se med facit i hand om det var ett misstag eller inte, men med den plats Hallby ligger på just nu så är dem ju inte sämre i alla fall.... Och lycka till i Borås Tobias, lovande start!
Av:
Pelle
Kl. 12:52 25 okt
Att man inte förnyade hans kontrakt efter två år - skulle det vara konstigt? Skulle styrelsen bara titta på när inget hände? Tur att du
inte sitter i styrelsen.
Av:
Hallbyit
Kl. 12:02 25 okt
Pelle, är det så konstigt med tanke på sättet man gjorde sig av med TN på? Klart det blir en följetong. Många inom föreningen är fortfarande bittra över styrelsens agerande. TN var inte bara a-lagstränare utan en gedigen föreningsmänniska också. Det var inte JP.
Av:
Pelle
Kl. 10:33 25 okt
Tobias N kommer säkert att bli som JP en följetong vi få följa under de närmsta 5-10 åren. När Hallby "äntligen" skaffa sig en tränare med erfarenhet och kunskap tycker vissa att det fortfarande va bättre förr.
Av:
Jönköpingsbo
Kl. 07:29 25 okt
Grattis Tobias! Hoppas Hallby ångrar sig bittert att du fick gå, det dummaste de gjort. Lycka till i Borås. Vi saknar dig i Hallby, du var inte bara bra för alaget utan för hela klubben.
Av:
positivt
Kl. 22:58 24 okt
Gott att se kämpaglöden! Ahlin ger allt! Jocke Karlssons 2or kändes billiga.bra målvaktspel men en man kort tänket förstår jag inte?? Kanonförsvar! Vilket brukar mynna ut i kontringsmål men det hade Cyrus inga? Målis måste vara snabbare ut med boll o tryck på våra kantspelare..där har ni ngt o träna på!! Grönblad det blir till och nöta långpass på kantspelarna annars blir de inga kontringsmål !!