EU-hotet mot Bubs hallonlakritsskalle över
Av Daniel Hultqvist den 17 oktober 2012 kl. 14:10
EU-länderna har backat - vi får behålla vår saltlakrits. En av dem som jublar är godistillverkaren Bubs och delägaren Ulrik Lindström.
EU-länderna har backat - vi får behålla vår saltlakrits. En av dem som jublar är godistillverkaren Bubs och delägaren Ulrik Lindström. Foto: Emelie Makrill.
EU-länderna har backat - vi får behålla vår saltlakrits.
En av dem som jublar är godistillverkaren Bubs i Jönköping.
- Det skulle ha varit ett stort hot mot oss. Det skulle få oövervinnerliga konsekvenser, säger Ulrik Lindström, delägare på Bubs, om salmiakbegränsningen hade trätt i kraft.

Den svenska godis- och saltlakritskulturen har under en tid varit hotad sedan EU-länderna tvistat om att man ska begränsa mängden salmiak i lakrits.
Förslaget har varit att begränsa antalet gram per kilo salmiak från 70 till blott 3 gram per kilo. Anledningen är studier som visar ett samband mellan för hög konsumtion av ämnet och högt blodtryck.

"Förslaget skulle slå hårt mot godistillverkare"
En sån begränsning skulle få förödande konsekvenser för svenska godistillverkare, menar Livsmedelsföretagen.
- Förslaget lades fram utan kunskap om den nordiska saltlakritskulturen. Förslaget skulle drabbat saltlakritsen på ett oproportionerligt sätt och slå hårt mot flera svenska godistillverkare, säger Marie Söderqvist, vd för Livsmedelsföretagen.
Hos Bubs i Jönköping är lakrits en stor del av godisutbudet vid tillverkningen på Torsvik och där andas man nu ut då salmiakbegränsningen inte blir av.
- Vi tillverkar ungefär 1 500 ton saltlakrits - 200 miljoner lakritsbitar - per år. Vad hade hänt med vårt företag då, undrar delägaren Ulrik Lindström som är lättad.

Hallonlakritsskallen var hotad
- Ja, det hade varit en godnattmössa för oss. Jag fick frågan redan för ett halvår sedan när ämnet kom på tal och jag kan bara konstatera att det skulle få oövervinnerliga konsekvenser för oss. I värsta fall en kraftig minskning av vår årliga omsättning, säger Ulrik Lindström.
Bubs populära Hallonlakritsskalle skulle exempelvis helt försvinna om EU hade begränsat salmiakhalten i lakritsgodiset.
- Den svarta delen är en rejäl saltlakritsprodukt, skulle man då sänka den till tre gram per kilo, då kan du tänka dig själv att det inte blir mycket salt kvar. Produkten skulle försvinna helt, säger Ulrik Lindström som avslutar:
- Jag tror nog de flesta är glada. Det är ju inget livsmedel som mat där det finns större saltmängder i. Vi har haft duktiga människor som jobbat med frågan i EU för att ha kvar mängden salmiak som det är i dag. Det hade varit väldigt svårt att ändra en smakreferens utan att det skulle fått konsekvenser.

Annons
Annons
Translate this page
تترجم هذه الصفحة
ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir
Annons
billiga resor