billiga resor
Butik på Klostergatan utsatt för rånförsök
Av Daniel Hultqvist den 8 oktober 2012 kl. 23:55  Uppdaterad: 9 okt kl. 08:39
En butik i centrala Jönköping blev på måndagskvällen utsatt för ett rån. En ensam beväpnad gärningsman blev dock skrämd enligt polisen och försvann därifrån utan något byte. Ingen person ska ha skadats vid händelsen.

Larmet inkom till polisen klockan kvart över sju på måndagskvällen om att en butik på Klostergatan i centrala Jönköping blivit utsatt för ett rånförsök.
En ensam gärningsman ska med ett tillhygge ha hotat butiksinnehavaren men blev bortjagad av butikspersonalen - utan något byte.

Ingen gripen
Polisen ville under kvällen inte gå närmare in vad för typ av butik som blev utsatt för rånförsöket, men tillägger att ingen blev skadad vid händelsen.
En polisjakt inleddes för att hitta den ensamma gärningsmannen men utan resultat. Sent mot tisdagsdygnet befann sig mannen fortfarande på fri fot.
- Det finns uppslag för oss att jobba vidare på men det är ingenting jag vill kommentera, säger Annelie Johnsson Hammo.

Annons
Translate this page
تترجم هذه الصفحة
ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir
Annons
billiga resor