Annons
Avtal klart för över 1 400 statligt anställda i länet
Av Donald Sandström den 5 oktober 2012 kl. 06:28
Fackförbundet ST har tecknat avtal för sina medlemmars räkning med motparten Arbetsgivarverket. Med genomsnittslönen 25 000 kronor per månad kan avtalet ge en löneökning med 650 kronor per månad.

Avtalet gäller från 1 oktober till den 30 september 2013. De tre största ST-arbetsplatserna i Jönköpings län är Försäkringskassan, Arbetsförmedlingen och Polisen.
Avtalet ger ett lägsta löneutrymme på 2,6 procent det kommande året. Lokalt kan avdelningar förhandla fram ett större löneutrymme och om det inte lyckas blir garantin i det centrala avtalet aktuell. Avtalet innehåller också en modell som gör att myndigheter med många medlemmar med låga löner kommer att få mer pengar att fördela. Motparten Arbetsgivarverket har upprepade gånger velat ha avtal utan fastställda löneökningar som ska löpa på tillsvidare.

”Det är tillfredsställande”
- Vi ser det som tillfredställande att vi har fått igenom 2,6 procents löneökning i avtalet eftersom det ger våra medlemmar ett konkret värde. Budet från Arbetsgivarverket var ett avtal utan någon bestämd löneökningen och det hotet är nu avvärjt, säger Britta Lejon, ordförande i Fackförbundet ST.
ST är också, i ett pressmeddelande, nöjda med att ha åstadkommit:
- Förbättrade lokala löneprocesser
- Höjt garantibelopp för uttag av semester till 1250 kronor per dag
- En partsgemensam arbetsgrupp för att motverka hot och våld

Annons
Annons
Annons
Translate this page
تترجم هذه الصفحة
ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir
Annons
billiga resor