Annons
Kaptenens svar: "Dags att tysta tjötnissarna"
Av Daniel Hultqvist den 2 oktober 2012 kl. 23:22  Uppdaterad: 3 okt kl. 00:27
Johan Davidsson tackar publiken i Kinnarps Arena efter segern mot Frölunda. I segern på tisdagskvällen kom säsongens första fullträff - i öppen kasse.
Johan Davidsson tackar publiken i Kinnarps Arena efter segern mot Frölunda. I segern på tisdagskvällen kom säsongens första fullträff - i öppen kasse. Foto: Daniel Malmberg.
HV71:s lagkapten Johan Davidsson har kritiserats och ifrågasatts.
Men mot Frölunda kom revanschen och första målet för säsongen.
- Jag ska inte ljuga och säga att det inte betyder något, säger Johan Davidsson.

Det var knappast svårt att sikta in sig på den tomma kassen - men däremot betydelsen av 4-1-målet mot Frölunda gick knappast att gå miste på.
Efter sju omgångar, en fjuttig passningspoäng, minusstatistik och kritik utifrån gjorde Johan Davidsson sitt första mål det här året. Kortfattat - det var efterlängtat.
- Första poängen är alltid det jobbigaste egentligen. Men jag ska inte ljuga och säga att det inte betyder något, för det gör det. För en spelartyp som mig som spelat så många år på samma sätt, ska självklart vara med och bidra med poäng, säger Johan Davidsson och fortsätter:

"Kan knappast slappna av nu..."
- När det inte kommer automatiskt blir det irriterande. Men jag kan ju knappast slappna av nu, jag är fortfarande rätt långt efter i poängprotokollet men självklart är det skönt att poängen kanske börjar trilla in nu.
Johan Davidsson berättade redan inför säsongen att han, trots att han är lagkapten, är beredd att ta ett kliv tillbaka om det nu krävs när inte Martin Thörnberg och Jukka Voutilainen längre finns kvar vid hans sida.
- Ja, absolut men inte bara att de inte längre finns kvar utan att jag börjar komma upp till åren också. Det är unga killar bakom mig som börjar trycka på.
- Men av den orsaken finns det ingen anledning att slappna av, då skulle jag förmodligen bli en sämre hockeyspelare och de som är heta ska ju spela, så är det. Men så länge jag har något att bidra med och tillföra så kommer jag må bra.

"Alla är med och bidrar"
Och just nu har kapten Davidsson ingen anledning att tänka annorlunda.
- Nej, även om poängen är det som räknas för laget är alla med och bidrar på ett och samma sätt och det är det viktigaste just nu.
Johan Davidsson lyfter bland annat fram fjärdekedjan med Johan Lindström, Sebastian Strandberg och Tommy Kristiansen som en del i framgången hittills.
- Vi har en fjärdekedja som spelat fantastiskt i år som drar med sig mycket energi till oss andra och det är vår styrka. Plus att vi har bra målvakter som hjälper oss när vi ligger pyrt till i matcherna.
På tal om målvakter, Johan Davidsson kunde med gott samvete kosta på sig ett extra skratt efter segern då han nu delar poängligastatistiken - med Gustaf Wesslau.
- Ja, nu var det väl dags att få tyst på tjötnissarna i omklädningsrummet. Nu är jag ifatt, ler han.

Annons
Vad tycker du om HV71 - Frölunda? Tyck till!
Kommentera (17 st)

Av: difrent
Kl. 17:14    5 okt
öppen kasse,jösses,spela i förstakedjan och bli överlycklig för det.

Av: Hv-hjärta
Kl. 18:03    3 okt
Jobbet blev gjort 3 poäng till Hv:)

Av: E:
Kl. 15:41    3 okt
Waingro the Pig har du ens sett Wesslau spela?
Självklart har du inte det

Av: Thorbjörn Pigham
Kl. 15:17    3 okt
Med lite tur tar HV SM-Guld!

Av: sleepy
Kl. 12:56    3 okt
zzzZzzzz.. väck mig när världens längst för-säsong är slut och matcherna betyder nått..

Av: Thorbjörn the schwein P-son
Kl. 12:25    3 okt
HV vann väldigt enkelt.

Av: Håkan
Kl. 11:42    3 okt
Hv blir aldrig sig likt utan Bremberg!

Av: Waingro the Pig
Kl. 11:03    3 okt
Hittills har Gustaf Wesslau haft en jäkla tur!

Av: Gurra
Kl. 10:27    3 okt
5 Plus till Fredrik Stillman för värning av Gustaf Wesslau verkar vara guld värd. Wesslau kan vinna matcher åt hv.

Fernholm har också börjat komma igång och nu hoppas jag på att Davidsson får islossning.

Någon som vet något om hv fortfarande jagar en forward eller något på transfermarknaden

Mot guldet 2013

Av: Killen
Kl. 09:31    3 okt
Bra match som spelmässigt var jämnare än resultatet visade och det beror till huvuddelen på en man: Gustaf Wesslau!

Hade vi bytt målvakt mellan lagen igår så hade det slutat med omvända siffror. Hade vi bytt målvakt med FHC, LHC eller, gud bevars, AIK så hade vi inte legat där vi ligger nu i tabellen.

Wesslau är ju helt klart HVs bästa och mest betydelsefulla värvning på flera år.

Av: Kajsa Kavat
Kl. 08:05    3 okt
Håller med Mr Magoo.Vilken målis

Av: Virro
Kl. 06:24    3 okt
Bra kämpat, kul att Davidsson fick sätta en med, han såg så nöjd ut!! =) Året värvning i hv måste vara wesslan i målet med, han hänger mer så snabbt i förflyttningar och gör sig stor, riktigt kul och tryggt att se!! Tror det kommer bli ett bra år :)

Av: Owe Lindh
Kl. 22:34    2 okt
Kul att se Frölundas kämparanda, men det räcker inte till när HVvinna vill.

Av: Jonathan The Embodied
Kl. 22:21    2 okt
Hårdrock.

Av: Rag
Kl. 21:58    2 okt
Frölunda gör en riktig bra match och hotar men HV är tyngre till slut å vinner helt rättvist!
Verkar bli en kul säsong för HV-blå!!

Av: mr magoo
Kl. 21:39    2 okt
stabilt va ordet!wesslaus förtjänst att det blir stabilt.vilken målis!

Av: Skarprättaren
Kl. 21:14    2 okt
Yieeepppppiiiiieeeeeeeeeee!!! - 3 nya poäng!
Härligt HV!!!
Annons
Annons
Annons
Translate this page
تترجم هذه الصفحة
ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir
Annons
billiga resor