Fotboll, Div. 2
Vimmerby IF-Husqvarna FF 0-5 (0-3)
0-1 (15) Tomas Hansson, 0-2 (25) Michell Haidari, 0-3 (44) Semir Mete, 0-4 (47) Barre Ibrahim, 0-5 (83) Michell Haidari.
Publik: 275, Vimarvallen.
Vimmerby har gjort en bra höst, och Niclas Tagesson befarade att lördagens match kunde bli den svåraste av de tre som återstår. Men han fick fel.
HFF tog kommandot från start och första målet kom efter 15 minuter när Tomas Hansson var sist på bollen efter en hörna.
- Det var skönt att få utdelning tidigt, efter det kontrollerade vi matchen. Vår första halvlek var riktigt bra, vi jobbade stenhårt i defensiven och det gav oss hörnor, frisparkar och målchanser framåt, säger Tagesson.
"Gjorde dem dåliga"
Michell Haidari utökade till 0-2 i 25:e minuten när han tog emot en djupledsboll och chippade bollen över målvakten Nic Rydholm. 0-3, som kom precis före pausvilan, var ännu snyggare. Johan Karlefjärd spelade fram Semir Mete, som iskallt lobbade bollen över en stående Rydholm.
- Det var matchens delikatess, och där stängde vi matchen. Vimmerby har i princip ingenting att spela för, men vi gjorde dem dåliga. De hade bara ett skott på 90 minuter, och det kan se ut så när vi är mer taggade, menar Tagesson.
HFF:s ledning blev än större i början av andra halvlek när Barre Ibrahim satte 0-4 när han tog emot en djupledsboll och avslutade i bortre hörnet. Innan matchen var över fastställde Michell Haidari slutresultatet med sitt andra mål för dagen genom att stöta in ett inlägg från Barre Ibrahim.
Fyra poäng före Oskarshamn
- De sista 40 minuterna i matchen var en ren transportsträcka. Våra spelare gjorde en riktigt bra insats, alla gjorde vad de skulle. Både försvars- och anfallsspelet var bra, vi varierade spelet framåt väldigt bra. Det var en helgjuten insats, säger Tagesson.
HFF leder serien med fyra poäng före Oskarshamn, som har bortamatch mot bottenlaget Myresjö under söndagen. Nästa helg väntar derby mot Tenhult för HFF, som avslutar säsongen borta mot Assyriska.
- Jag tror att vi måste gå fullt eftersom Oskarshamn lär vinna sina tre matcher. Vi kommer möta ett helladdat Tenhult, så det blir en het match, säger Niclas Tagesson.
Peter Gustafsson
036 - 291 26 00
Av:
VW
Kl. 14:20 30 sep
VW försvinner nästa år. Dags att se om budgeten!
Av:
Realist
Kl. 11:32 30 sep
Japp, då går vi tillbaka till jobbet på måndag, slår oss för vårt bröst och säger till jobbarkompisen "Fy fan vad vi är näst bäst i kommunen i fotboll".
På tal om talangutveckling så pågår detta i varje klubb, inte minst i alla våra "småklubbar". Det är definitivt inget HFF har monopol på även om vissa i byn tror det.
Nä, nu tar vi och kollar på Barca-ManU (som jag tydligen har som favoritlag...) för att nästa år köra 12 mil österut eller 9 mil västerut för allsvensk fotboll!
Av:
REALIST//
Kl. 10:49 30 sep
Förklara varför det är bättre för en ung spelare att sitta på bänken i J-södra än att spela regelbundet i div 1 / 2
Av:
Jesper
Kl. 08:38 30 sep
Sakligt och väl argumenterat BLÅRANDIG. Det handlar främst om att ta väl hand om sina talanger.Genererar både bra spelare och inkomster. Man kan inte år ut och år tigga ihop pengar, köpa in spelare till bra löner som ej producerar. Dålig talangutvekling.och sedvanlig lindans. Nej tänk om,och gör rätt J-Slösa..
Av:
Blårandig
Kl. 08:23 30 sep
Till realist: Nej då har du helt missuppfattat mig. Du skrev att talangerna skulle gå till traktens topplag och tyckte att de skulle gå till MIK. Men topplaget är i detta fall HFF. Jag skrev aldrig att jag tyckte att detta var en önskvärd utveckling, bara att förlängningen av ditt resonemang leder till detta. Att HFF bara satsar på herrar är skitsnack. Vi har ju både herr- och damlag vilket är mer än man kan säga om den klubb du representerar (vi skriver 2012, kom ut ur medeltiden). Självklart är det svårt att med små resurser få medlen att räcka fullt ut till båda lagen men vi försöker. Så det var inte min åsikt som jag lyfte fram utan endast en korrekt konsekvens av ditt resonemang. Jag själv är av en annan uppfattning och önskar MIK lycka till nästa säsong och då kanske det är de som är topplaget inom damfotboll i bygden. För det är det som idrott handlar om, en TÄVLAN. Må den bäste vinna! Att alla andra klubbar skulle skicka talanger till "storklubben" strider mot idrottens princip. Det är planhushållning värdigt Sovjetunionen. Som sagt, vill storklubben ha alla talanger så får de betala för det samt också kunna ge dem rätt fotbollsutveckling. Och handen på hjärtat, vi vet väl båda vilken klubb som är bäst på att utveckla talanger häromkring, eller hur?
Av:
Analytikern....
Kl. 07:12 30 sep
Intressant diskussion. Egentligen har båda sidor rätt och fel anser jag. Jag tror största orsaken till att södra inte är i allsvenskan är; HV71. Jämför vilka städer som är hockeystäder resp fotbollstäder. Inga har lag i båda högsta serierna. Gefle och Sundsvall undantaget men det går väl sådär för dem. Ser två orsaker 1. Pengar. You play as you pay i elitidrott. Varken södra eller HFF har de musklerna. Eftersom sponsorer lägger +100 mille till HV. 2. Som ungdomstränare i fotboll så ser jag med få undantag att de allra bästa killarna väljer hockeyn när HV71 säger åt de att välja (11-13 års åldern.) Det är större uppmärksamhet kring hockeyn än fotbollen i Sverige överlag och i Jönköping specifikt. Läs JP och jämför positiv bild om HV eller J-södra.... Växjö är i princip undantaget men där har finansiell doping skett av kommunen som kanske inte finns motstycke till i Sverige. Lite osäker dock på hur damidrott satsats på där... Men det är en annan diskussion. By the way jag är HFF'are. Grattis till segern!
Av:
Julle
Kl. 01:34 30 sep
Vi kan väl lika gärna slå ihop Råslätt, Hovslätt, Haga, Tord, Tenhult, HFF och Södra på en gång när vi ändå är igång
Laget kan heta RåHagaTordSlättHultQvarnaSödra BK
Med så många lag så kan vi nog nå CL inom två år
Av:
A
Kl. 23:52 29 sep
Realist:
Varför får inte Kalmar alla smålands talanger så att vi har ett bra småländskt lag? Varför får inte exempelvis Elfsborg vraka bland alla Sveriges talanger för att vi ska få ett svenskt lag i Champions League? De kan ju lika gärna få alla sponsorer också. När vi ändå håller på så kan ju Barcelona och Manchester United få alla världens bästa spelare gratis, så att vi har en jättebra match som alla kan kolla på.
Varför skulle HFF lägga ner sitt lag bara för att du vill kolla på allsvensk fotboll? Varför skulle Mariebo lägga ner bara för att vi ska få ett damlag i högsta serien?
Av:
Realist
Kl. 21:46 29 sep
"Blårandig", du gör ju självmål när du skriver att TJEJER från MIK ska komma till HFF och konkurrera om platserna medans J-Södra ska betala för att få herr-spelare... Utveckla ditt resonemang och förklara hur det för fotbollen framåt! Samarbete och ödmjukhet - två egwnskaper som är framgångsfaktorer. Inte många föreningar behärskar dessa, tro mig!
Av:
Just D
Kl. 21:36 29 sep
Håller faktiskt med realist, tänker på hur det är i Borås, Kalmar, Norrköping o Växjö. ETT topplag och alla i allsvenskan. Ingen av dessa städer har väl damlag i högsta serien? Hva mäktar nog inte detta heller. Så ej heller Jkpg. Damer i H killar i J!!!
Av:
Mr X
Kl. 21:27 29 sep
@realist
Du är nog en sån där plastsupporter som Lagrell & Co gillar. Dvs mer konsument än någon med hjärta för något lag. Förmodligen är ditt favoritlag Barca eller Man Utd
Av:
Realist
Kl. 20:59 29 sep
Näpp, det har inte brunnit i något proppskåp (rolig formulering dock) men det är precis den inställning som jag bemöts av som bromsar fotbollen och tankar kring utveckling. Hyllar också HFF som vinner/kvalar, du missar min tanke i resonemanget. Hade HFF legat i S-ettan skulle ju talangerna vandrat den vägen. Och tar HFF-tjejerna steget så ska ju talangerna dit. Tror dock inte FF har de ekonomiska musklerna att fixa detta i nutid. Jag har inget "personligt" intresse i något förutom att jag vill se allsvensk fotboll. Det finns väl ingen objektiv hjärna som kan påstå att lokal fotboll har flyttat fram sina positioner nationellt sett... Spelare går runt bland föreningarna och lyckas man inte här så kanske man lyckas där. Nä, talangkoncentration och mindre by-tänk. Kanske
Av:
Stor-Bosse
Kl. 20:47 29 sep
Bra jobbat än så länge HFF !
Hoppas ni kan knyta ihop "säcken" nu, men tyvärr misstänker jag att Tenhult vill göra allt för att sätta krokben för er i nästa match. De kommer nog springa och kämpa livet ur sig för att ni skall misslyckas.
Stort LYCKA TILL i de 2 sista omgångarna !
Av:
Proud
Kl. 20:36 29 sep
Lite snyggare....Lite bättre...Det Är Qvarna de!
Av:
HFF:are
Kl. 20:24 29 sep
Snälla "realist", nu har det väl ändå brunnit i proppskåpet? Vill du ha stängda ligor också? Jag orkar inte ens fortsätta rada upp argument mot dina befängda idéer. Däremot kan jag hålla på i timmar med att hylla alla våra kvinnliga och manliga hjältar i HFF: s båda A-lag. Fortsätt så!
Av:
Blårandig
Kl. 19:27 29 sep
Realist: Ursäkta men hur påläst och realistisk är du? Vilket damlag håller just nu och kvalar till damettan, HFF eller MIK? Och du tycker att MIK är det rätta alternativet? Så j-a enögd. Visst, MIK:s talanger är välkomna till vårt damlag där de får konkurrera om platserna. Vill J-södra ha alla talanger så får de väl betala för dem eller ge dem speltid, i annat fall så kommer en hel del talanger att välja andra alternativ. Det, min kära "realist" är att vara realistisk på riktigt. Det du talat om är ditt eget personliga önsketänkande och det är en helt annan sak. FRAMÅT HUSQVARNA!
Av:
Faiz
Kl. 19:25 29 sep
Grattis HFF och till kommunens bästa ledare Issa till denna framgång. Nu tror jag Issa öppnar plånboken och med sina fina kontakter med Assyriska och Syrianska i Södertälje kan fixa vita 4-5 nya syrianer till HFF. Grattis till seriesegern.
Av:
J-södra
Kl. 19:17 29 sep
Grattis hoppas ni går upp nu...
Av:
Realist
Kl. 18:29 29 sep
Självklart - GRATTIS HFF men...
Elitfotboll spelas inte i div 1 utan i Allsvenskan. Det är DIT vi fotbollsälskare vill att Jönköping/Huskvarna-fotbollen ska nå. Flytta alla (senior-) fotbollstalanger till J-Södra (som för tillfället är "bäst") och skapa ett fotbollslag på riktigt. Ankdammen inom fotbollen är patetisk, minst sagt. Låt damfotbollen gå samma väg. In med (senior-) talangerna i HFF eller MIK och kör ett elitrace på riktigt. Förmodligen då till MIK eftersom det känns som HFF prioriterar herr-fotbollen (kan dock ha fel...).
Angående en inomhushall: SERIÖST, hur mycket bättre har fotbollen blivit sedan tillkomsten av "Tipshallen"? Nä, det handlar om bekvämlighet för våra fotbollsprimadonnor.
Det som inte dödar det härdar!
Av:
GH
Kl. 18:03 29 sep
Kanon
Ni är för bra för denna serie
Ni går lätt upp nu.....
Av:
Kalle Kula
Kl. 17:21 29 sep
Grattis HFF
Som J-södra fantast tycker jag det är både roligt och bra att ni vinner och förmodligen kommer gå upp i ettan nästa år, det behövs för fotbollens utveckling i bygden.
Det som upplevs negativt i dessa tider är ju kommunens totala nonchalans mot fotbollsföreningarna i bygden vad det gäller investeringar av konstgräsplaner etc. Vi som gillar fotboll måste på något sätt enas och tillsammans sätta press på kommunen, poliker, och tjänstemän så att vi får de förutsättningar vi förtjänar.