billiga resor
Annons
Bekräftat: Joensuu klar för finsk klubb
Av Daniel Hultqvist den 18 september 2012 kl. 15:56
Att Hockeyligan beslutat att tacka nej till NHL-spelare på korttidskontrakt stoppar Jesse Joensuu från en comeback i HV71. Om det inte hade varit en situation tror jag att jag redan hade skrivit på för HV71, säger han.
Att Hockeyligan beslutat att tacka nej till NHL-spelare på korttidskontrakt stoppar Jesse Joensuu från en comeback i HV71. Om det inte hade varit en situation tror jag att jag redan hade skrivit på för HV71, säger han. Foto: Daniel Malmberg.
Att Hockeyligan beslutat att tacka nej till NHL-spelare på korttidskontrakt stoppar Jesse Joensuu från en comeback i HV71. Nu har han gjort klart med sin moderklubb, finska Ässät.
- Om det inte hade varit en situation tror jag att jag redan hade skrivit på för HV71, menar Jesse Joensuu.

Lockouten i Nordamerika har satt käppar i hjulet för Jesse Joensuu, som i somras fick vad han ville ha efter ett framgångsrikt år i HV71 - ett envägskontrakt med New York Islanders.
- Jag vet egentligen inte vad jag ska säga om det. Jag vet knappt något om lockouten som alla andra som också följer hockeyn, men om det startar igång så kommer jag sticka direkt, berättade han i måndagskväll för Jnytt.

Klar för Ässät
Hur det blir med den saken återstår att se, några nya möten mellan spelarfacket och NHL verkar inte vara på gång, och istället gjorde Joensuu, som Jnytt tidigare har rapporterat om, på tisdagen klart med sin moderklubb, finska Ässät.
- Joensuu har tränat med laget i ett par veckor och har kommit väldigt bra in i laget. Vi förväntar oss att han kommer förstärka oss, säger Ässäts klubbdirektör Mika Toivola i en kommentar.
Joensuu kommer att göra debut i finska ligan redan på lördag då Ässät möter Helsingfors.

Gäller tills lockouten är över
Kontraktet gäller tills lockouten är över, uppger Ässät.
- Vi vill hjälpa våra spelare som tidigare spelat hos oss, så han är redo när NHL startar igen. Vi är också väldigt nöjda att Jesse valde det här alternativet, fortsätter Mika Toivola.
I söndags bekräftade HV71:s sportchef Fredrik Stillman att Chicagos Niklas Hjalmarsson och Jesse Joensuu skulle vara drömspelare att få tillbaka.
- Om förutsättningarna ändras är vi absolut intresserade och då skulle vi agera. Men när vi har andra bestämmelser framför fötterna följer vi dem, sade Stillman då.

Ville tillbaka till HV
Hockeyligans beslut att inte ta in NHL-spelare på korttidskontrakt står fast tills vidare, även om saken just nu granskas och kan rivas upp av Konkurrensverket.
Om inte Hockeyligans beslut fanns hade Jesse Joensuu med all säkerhet kommit tillbaka till HV71, antydde han i måndagskväll.
- Om det inte hade varit en situation tror jag att jag redan hade skrivit på för HV71.

Annons
Annons
Translate this page
تترجم هذه الصفحة
ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir
Annons
billiga resor
billiga resor