Högskolan i Jönköping kritiseras på flera punkter
Av Donald Sandström den 6 september 2012 kl. 11:59
Högskolan i Jönköping får kritik av Högskoleverket där man påpekar brister gällande affärsjuridik på kandidatnivå.
Högskolan i Jönköping får kritik av Högskoleverket där man påpekar brister gällande affärsjuridik på kandidatnivå. Foto: Smålandsbilder.se
Högskolan i Jönköping får kritik av Högskoleverket.
Vid den senaste kvalitetsutvärderingen påpekar Högskoleverket, HSV, brister gällande affärsjuridik på kandidatnivå vid högskolan.

Det handlar om affärsjuridik vid Internationella Handelshögskolan som kan leda till en kandidat- eller magisterexamen. Enligt HSV:s bedömning finns brister inom tre av fem utvärderade mål inom kandidatexamen.
- Vi har tillsatt en arbetsgrupp som ska gå igenom HSV:s rapport så fort som möjligt, säger Li Lejerstedt, kommunikationschef på Högskolan i Jönköping.

Ett år på sig att rätta till
Högskolan har nu ett år på sig att rätta till bristerna. Därefter kan Högskoleverket dra tillbaka sitt ifrågasättande.
HSV har granskat ett antal studenters examensarbete och jämfört slutresultatet utifrån de målformuleringar man hade.
Det betyder att det inte är säkert att man kommit fram till samma slutsats, bristande kvalité, om man gått igenom en annan studentgrupps uppsatser.

Omdebatterad metod
- Det är inte helt enkelt att begripa HSV: s 127-sidiga rapport. Den här typen av bedömning har inom högskolevärlden varit mycket omdebatterad. Men nu är det som det är och det är bara att rätta sig efter det.
I HSV:s rapport framgår det bland annat att man tycker det är för lite lärartid kopplat till programmet sett till antalet elever.

Annons
Annons
Translate this page
تترجم هذه الصفحة
ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir
Annons
billiga resor