billiga resor
Efter OS - nu kör Alexandra Engen för medalj i VM
Av Donald Sandström den 23 augusti 2012 kl. 21:49
Sjätteplats i OS och dubbla SM-guld. Säsongen har varit över all förväntan så här långt för Alexandra Engen som siktar högt när VM inleds om några dagar.
Sjätteplats i OS och dubbla SM-guld. Säsongen har varit över all förväntan så här långt för Alexandra Engen som siktar högt när VM inleds om några dagar. Foto: Arkivbild.
Alexandra Engen har haft en hektisk och mycket intressant säsong så här långt.
Bankerydstjejen har haft problem med skador och sjukdomar men har också en tung sjätteplats från OS i bagaget, liksom två SM-guld.
Nu väntar ännu en tuff utmaning när VM i mountainbike avgörs i Österrike mellan 29 augusti och 9 september.

Årets VM i mountainbike avgörs i Österrike mellan 29 augusti och 9 september. Nytt för i år är att utförsdisciplinerna och uthållighetsdisciplinerna går under två separata veckor efter varandra först i Leogang och Saalfelden, som ligger 10km från varandra.
Det blir så klart ett lite luftigare VM-program än tidigare år, men många tycker det är synd att man missar mycket av den gemenskap som blir i gänget, särskilt eftersom DH/4X och XC-åkarna inte ses så ofta under säsongen.

Stor bredd i VM-truppen
Årets VM-trupp har en stor bredd, hög potential och mycket rutin men med en ungdomlig tyngdpunkt med 11 av 14 cyklister födda på 90-talet. Som helhet har truppen haft en stabil bra eller till och med en uppåtgående formkurva under säsongen, så det känns positivt.
Som en relativt liten cykelnation är Sverige inte bortskämdt med medaljkandidater, men har i år goda möjligheter att åka hem från Österrike med en eller kanske i bästa fall ett par medaljer i resväskan om allt klaffar för cyklisterna.

Chans på medalj
Alexandra Engen har haft en riktig berg- och dalbanesäsong med skador och sjukdomar inledningsvis men även lyckats ta sin första världscupseger i XCE och sin bästa världscupplacering i XCO när hon blev sexa i New York. På OS där hon skulle se och lära, gjorde hon sitt livs lopp, vilket innebar en sjätte plats och en given plats i världseliten.
VM är en ny tävling men hon har naturligtvis chanser på topp 10 på XCO och medalj på XCE.

Annons
Annons
Annons
Translate this page
تترجم هذه الصفحة
ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir
Annons
Annons
Fel vid annonsladdning: Index was out of range. Must be non-negative and less than the size of the collection. Parameter name: index
billiga resor