

Science Park i Jönköping håller just nu på med en renovering och uppfräschning av sin entre och reception. Huvudentrén flyttar till hörnan vid Gjuterigatan och kommer få ett helt nytt intryck med en glasfasad. I samband med allt det nya så invigs även en ny restaurang som Företagscatering har fått i uppgift att starta upp.
Helt ny restaurang
– Vi ville ha en mötesplats och matplats. Tanken är att det ska bli ett nav här på Science Park, säger Isabelle Ydreborg, koordinator på Science Park, när Jnytt träffar henne tillsammans med kollegorna Håkan Axelsson och William Axelsson från Företagscatering och FC Event.
Den nya huvudentréen som ligger vid Gjuterigatan blir också ingång till restaurangen.
Många företag har varit intresserade av att ta över kontraktet och få driva restaurangverksamhet i huset. Ett 15-tal intressenter har hört av sig. Att valet föll på Företagscatering berodde bland annat på att de jobbar med event och konferens i det nya bolaget FC Event och kommer nu även ta över konferensverksamheten och driva den i huset.
I den nya restaurangen kommer det satsas på både husmanskost och annan mat.
- Det blir mat lagad från grunden,säger Håkan Axelsson, VD och ägare av företagscatering och som sedan tidigare driver restaurangerna Guvernören och Arken och jobbar med catering och event. Nu ser han fram mot att även få egna konferenslokaler och satsa på det i city.
ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir


Tipsa en vän





Skriv ut






