Intresset har aldrig varit så stort sedan tävlingens omstart 2006. Tusentals åskådare följde de historiska rallybilarna längs omväxlande slingriga grusvägar.
För Mullsjöduon Gunnar Bergström/Per Wickert som tävlade i klass 1 Regularity slutade det så där. Målet var att fullfölja och man fick också ett knippe deltagare efter sig i resultatlistan.
Problemen som vi berättade om före start med tripmätare höll tyvärr i sig. Därför var det en prestation att hänga med överhuvudtaget där tävlingen går ut på att hålla en jämn medelhastighet. Kartläsaren Per Wickert fick jobba sig svettig att med hjälp av en manual räkna ut hur många minuter och sekunder det skulle ta längs specialsträckorna mellan angivna tecken i roadbooken.
Det började väldigt bra med som bäst en fjärdeplats på SS5 och sjua på SS2. Sistnämnda var första specialsträckan första dagen i skogarna. Dessförinnan hade det körts ett varvlopp inne på tävlingens uppehållsplats Rocklunda där bara klassen med fri fart klockades.
Sedan började ojämnheterna att ta över och prickarna läggs snabbt på hög i sammandraget. Men man länsslog i alla fall omtalade paret Sibylla Gustafsson/Lasse Björk från Stockaryd som i sin Saab 96 2-takt -61 gjort sig kända för totalupplevelse med kläder och andra 60-talstillblehör. Gunnar och Per kör Porsche 911 Targa -72.
Totalupplevelse
Och för de flesta är det totalupplevelsen som gäller.Både för förare/karläsare, medhjälpare och publik. Här förflyttas man 30 år tillbaka i tiden då allt var som bäst.
Det märktes dock inte i klassen Historic med fri fart. Här flög trimmade Ford Escorter, Volvo, BMW och Porschar fram över länsmansryggar och runt s-kurvor så gruset sprutade på den fanatiska publiken.
-Det gäller att hålla ordning på grejorna, var Gunnars kommentar efter loppet. Han och Per trivdes trots problemen. Det är inte varje dag man sitter och äter frukost klockan sex med Picko Troberg, Tina Thörner, Kenneth Bäcklund och andra storfräsare inom sporten.
Resultat
Fartklassen vanns av Tom Damberg/Lasse Savander från Vaxholms MK i en "direktörsvolvo" 164 -72, bara sekunder före Mikael Oscarsson/Fredrik Jensen och Mats Jonsson/Johnny Johansson. Sedan följde tre rallykändisar på rad; Harry Joki, Stig Blomqvist och Björn Waldegård.
Regularityklassen vanns av norrmännen Thorbjörn Bye/Oddvar Moland i en BMW 2002 Ti -74 följd av ytterligare en besättning norrmän, Aasmund Kleve/Jan Egil Jensson, Volvo 142 -74.
I fartklassen bröt totalt 37 ekipage av 111 startande och i Regularityklassen fem av 50 startande.
Bengt Sköldh/Läsarnyhet
ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir




Tipsa en vän





Skriv ut
















