
- Vi äter godis och ägg också, men främst firar vi uppståndelsen, säger Rebecka Törnqvist.
Gudstjänsten har precis avslutats denna Påskdag och inte helt oväntat handlade predikan om uppståndelsen. Fikalokalen fylldes på snabbt efter mötet och Jnytt passade på att vimla bland kyrkobesökarna.
"Hamnat i skymundan"
Michelle Lidström, Robert Alkebratt, David Törnqvist och Rebecka Törnqvist (på startbilden) berättar vad påsken betyder för dem.
- Det är den viktigaste högtiden. Den firas inte lika mycket som julen men för kristna betyder den mest, säger Rebecka Törnqvist.
- Påsken är en glädjehögtid. Vi tänker på det som har hänt och vi firar uppståndelsen, säger Michelle Lidström.
- Det är lite tråkigt att det kristna budskapet har hamnat i skymundan. Det är som med tomten på julafton. Å andra sidan kan man inte förutsätta att människor som inte delar den kristna tron ska fira dess traditioner, säger Robert Alkebratt som är glad att påsken finns kvar över huvud taget.
- Vi hade ett påskdrama i kyrkan som var jättebra. Förutom att fira påsk i kyrkan har jag varit på motormässan, säger David Thörnqvist.
Erik och Emma Axene, med döttrarna Ester (som inte ville vara med på bild) och Clara, har firat påsken ihop med fyra andra barnfamiljer. Emma Axene håller med om att påsken är den viktigaste högtiden för kristna.
- Den är större än julen. Det är ett tillfälle att stanna upp och tänka på att Jesus dog och uppstod. Såhär 2000 år sedan har det han gjorde på korset fortfarande effekt, säger Emma Axene.
Benjamin Hegarty, Elin Larsson och Marit Larsson kommer från Dalarna. Benjamin jobbar i Jönköping, Elin pluggar här och Marit är i stan på besök.
- Jag har jobbat mycket i påsk, tyvärr. Men även firat genom att gå i kyrkan och läsa bibelställen om påsken, säger Benjamin Hegarty.
- Vi har ju långt till våra familjer men vi har i alla fall varandra. Vi firar att Jesus har uppstått, säger Elin Larsson och berättar att det var ett bra söndagsmöte i kyrkan.

ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir




Tipsa en vän



Skriv ut


















