"Namnet låter som en chipspåse"
Av Anna Svensson den 24 februari 2012 kl. 13:31
Foto: Cathrine Leván
Idag kom beskedet vad Sveriges nya lilla pinsessa ska heta. Och det blev en högoddsare. Estelle Silvia Ewa Mary. Vi var naturligtvis tvugna att kolla vad jönköpingsborna tycker om namnet.

Namn: Lina Berkesten
Ålder: 20 år
Bor: Jönköping
- Jag tycker att det låter fint, med jag tänker på Estrella som är namnet på en chipspåse.

Ludvig Namn: Ludvig Johansson
Ålder: 18 år
Bor: Huskvarna
-Jag bryr mig inte så mycket, men det blev ett ganska så fint namn.

Anita Namn: Anita Karlsson
Ålder: 75 år
Bor:Jönköping
- Jag tycker att det blev ett bra och fint namn. För det är kul att det blev ett ovanligt namn.

Monica Namn: Monica Anefur
Ålder: 65 år
Bor: Jönköping
- Jag tycker att det blev ett roligt och fint namn.

Elisabeth Namn: Elisabeth Del Valle
Ålder: 35 år
Bor: Jönköping
- Det är ett ovanligt namn men det blev bra tycker jag.

 

 

 

 

 

Vad tycker du om namnet Estelle Silvia Ewa Mary?
Kommentera (26 st)

Av: Robert Gundstedt
Kl. 23:11    27 feb
@ sivan

Kebab är oxå ett vackert namn.

Av: sivan
Kl. 10:59    27 feb
Estelle är ett jätte vackert namn

Av: Cicci
Kl. 19:24    25 feb
Att man inte ska kunna få döpa sitt barn till det man vill utan att folk ska kommentera det. Det är precis som ni tror att det är ert barn!

Av: Yvve
Kl. 15:54    25 feb
nu när man vet bakgrunden till namnen så blir det helt annat,Folke Bernadotts fru hette Estelle och var mycket med Victoria när hon var liten så det så.

Av: Janina
Kl. 10:23    25 feb
Otippat, men ett mycket vackert namn! Roligt men en liten prinsessa!!!
Vill bara kommentera inlägget där man tycker att kungahuset skall bort och att de kostar massa pengar. Vad tror du att en republik skulle kosta med presidentval vart fjärde år med kampanjer och drift m.m.?!
Knappast billigare... Tycker att det är betydligt trevligare med ett kungahus som representerar Sverige i världen!!!

Av: Peter
Kl. 09:15    25 feb
Man kan inte älska sitt barn när man ger ett namn som Estelle. Pinsamt

Av: M.
Kl. 01:09    25 feb
För det första så låter inte Estelle som Estrella. Möjligtvis för en ordblind. För det andra så är inte Estrella en chipspåse. Det är ett bolag som tillverkar bl.a. chips. Däremot så låter Estelle som en fransk burlesque strippa.

Av: En sann Rojalist!
Kl. 22:39    24 feb
Man döps inte till att heta Estelle. Man döms till att heta Estelle! Herrejösses! Porrindustrin nästa!

Av: Emelie
Kl. 22:16    24 feb
Estelle låter inte alls som en chipspåse, den som påstår det måste nog rensa öronen. Oväntat namn, men väldigt fint! Stort grattis till Er lilla sessa Victoria och Daniel! Hoppas ni får en underbar tid tillsammans!

Av: Ben
Kl. 21:48    24 feb
Jobbar man på en tidning ska man inte bara kunna stava rätt, man ska också veta hur man kör en rättstavning....

Av: Pelle
Kl. 20:58    24 feb
Måste tyvärr erkänna att bland mina första accioioner blev chips och en porrartist.

Av: patrik lundin
Kl. 20:18    24 feb
skiter i vilket kommer kostar oss skattebetalare ändå mycket pengar bort med dom

Av: leo
Kl. 20:04    24 feb
Låter som en strippa, nej tack till monarkin

Av: Anna
Kl. 18:31    24 feb
Pr cup för att behålla monarkin?

Av: johanna
Kl. 17:49    24 feb
mycket vacker namn!!

Av: JM
Kl. 17:36    24 feb
Om svensk folket inte hinner avsätta eller avskaffa kungehuset, vill jag råda Chipspåsen att ansöka om att bytta namn. Potatislandet med en Chipspåsa som drottning, det är illa ute för moder Svea!!!!

Av: Izzard
Kl. 16:46    24 feb
Inte för att jag bryr mig så väldigt mycket om vad prinsessan heter, efter som jag i princip är emot nedärvda fördelar i samhället och jag tycker det hela är ganska tragikomiskt när kvällstidningarna har krigsrubriker, typ "Prinsessans första dygn", som om ingen tidigare i världshistorien fött ett barn. Namnfrågan är ju egentligen helt upp till föräldrarna, såvida de inte väljer ett fullständigt hopplöst namn, som jag personligen kan tycka både Engla och Tindra är, men som sagt, det är ju bara en personlig åsikt. Vilket också, naturligtvis, är precis vad Herman Lindqvists åsikt är om namnet Estelle. Hade någon drottning tidigare i historien hetat detta hade namnet säkert varit både godkänt och uppskattat även av historieberättaren Herman Lindqvist. Att namnet inte följer traditionen beror ju helt enkelt på att traditioner skapas hela tiden. Om en prinsessa döps till Estelle om hundra år kanske Herman Lindqvists framtida motsvarighet talar sig varm om namnet och dess traditionella ställning, och kanske drar en mustig, historiskt obekräftad skröna om hennes namnes liv och leverne. Dessutom är det ju ett faktum att namnet redan finns i klanen Bernadotte, nämligen hustrun till Folke Bernadotte af Wisborg. Underligt förresten att Herman Lindqvist fortfarande anser att Viktoria är kronprinsessa, eftersom hon gift sig med en man av icke furstlig bakgrund, vilket traditionellt skulle ha betytt att hon förlorat arvsrätten till tronen.

Av: @Karin
Kl. 16:45    24 feb
Prinsessan har apanage, vilket är en "finare" benämning på bidrag inom det sociala skyddsnätet!

Av: susanne
Kl. 16:03    24 feb
ett mycket fint namnval. kul med ett icke-kungligt namn som många väntat sig. Estelle är ju franskt o kungasläkten kommer ju från Frankrike en gång i tiden

Av: Karin
Kl. 15:06    24 feb
Jag tycker den nyfödda "prinsessan" ska in i Fas3 direkt så att hon slipper hamna i ett liv av bidragsberoende. Reinfeldt borde göra sitt jobb!

Av: 6pac
Kl. 14:53    24 feb
Kungahuset är ju så multikulturellt redan.. franskt, svenskt och Silvias föräldrar är ju från Brasilien och Tyskland. så jag fattar inte dem som gnäller på att namnet inte är svenskt... nä kungahuset är inte svenskt så varför måste namnet vara det?

Av: Mojje Gris
Kl. 14:24    24 feb
Jättefint namn! Internationellt, fräscht och lättsamt. Stort grattis till barnet och grattis Sverige.

Av: Från namntoppen.se
Kl. 14:10    24 feb
Kvinnonamnet Estelle är ett franskt namn som motsvara det latinska Stella som betyder "stjärna". Namnet har också använts i engelskspråkiga länder sedan Charles Dickens använde namnet i en av sina böcker. En äldre variant är Estella.
I Sverige är namnet förhållandevis ovanligt. 31 december 2005 fanns det totalt 774 personer i Sverige med namnet Estelle varav 326 med det som tilltalsnamn. År 2003 fick 40 flickor namnet, varav 25 fick det som tilltalsnamn.

Av: Bottnaryd
Kl. 14:10    24 feb
Jösses det låter ju som ett dåligt artist namn...

Av: Silva
Kl. 13:56    24 feb
Ett mycket fint namn tycker jag.
Skönt att de fick bestämma själva så inte någon annan gjorde det.

Grattis Victoria & Daniel till Er prinsessa.

Av: Killen
Kl. 13:47    24 feb
Måste säga att namnet var helt oväntat. Estelle? Var kommer det ifrån? Men det vi slipper ju åtminstone andra white trash-namn som Engla, Blenda, Tindra osv. även om Estelle tyvärr är åt det hållet....

Hade hellre sett typ Louise eller Katarina eller nåt sånt mer klassiskt namn. Det är ju en blivande drottning det handlar om.

Men å andra sidan. Det blåa blodet medför ju en hel del medfödda fördelar så då får väl namnet vara den enda medfödda bördan! Inte mer än rätt!
Annons
Translate this page
تترجم هذه الصفحة
ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir