
Äntligen kom sommaren tillbaka! En del kanske i och för sig skulle hävda att den aldrig varit här, men det är uppslag för en annan artikel... Vid Rocksjön i Jönköping var det hur som helst en hel del sommarsugna personer som tog tillfället i akt att sola och bada när vädret faktiskt var väldigt fint.
Annelie Högström och Madelen Petersson (bilden ovan) är beachvolley-spelare och kan bland annat stoltsera med att de kommit nia i SM. Idag passar de på att träna och öva slag, tillsammans med Annelies border collie som mer än gärna plockar bollar åt dem.
– Det har ju varit bra väder i sommar, tycker Annelie som tillsammans med lagkompisen Madelen rört sig på de mer solsäkra platserna i landet i sommar. Öland, Malmö och Göteborg har helt enkelt varit okej!
– Alla andra säger att det varit dåligt väder, säger Madelen som är glad över att få en fin träningsvecka hemma i Jönköping nu när säsongen börjar lida mot sitt slut.

Ulf Nelson som annars är en aktiv motionär slappar vid stranden, läser och dricker kaffe.
– Det har blåst och varit kallt i sommar, tycker Ulf som nu solar sig lite, mest för att det är skönt.
– Det är jättehärligt här nu men det är knappt någon idé för solen tar inte nu, säger Ulf som tycker att den där riktiga sommarkänslan tyvärr uteblivit. Men med cykling och löpning hoppas han hålla humöret i topp i höst i alla fall.
Lida Farschi, Mazli Mottalebi, Sara Sadeghi och Bahram Sadeghi njuter i solen och käkar picknick. Gänget tycker att det är lite väl kallt på somrarna och hade gärna haft lite mer värme denna sommar också.
– Man blir besviken varje sommar, säger Sara som idag har svärdottern Mazli på besök från Dubai. För henne är det svalkande att komma till Sverige.
– Det som är det värsta med vädret här är att man inte kan planera, säger hon.

Helen Almsgård är en av dem som är lyckligt lottad och fortfarande har semester. I sommar tycker hon annars att vädret varit lite väl dåligt men eftersom hon har flyttat och fixat med det har det inte spelat så stor roll. Hon tror att det kan påverka folk i höst att det inte blivit så mycket sol i sommar.
– Det kan ju vara lättare att bli deppig, tror hon.
Botemedlet mot det?
– Jag tränar och är ute och så blir man ju glad och pigg.
