billiga resor
Annons
TIPS: 036 - 291 26 00 | TIPSA JNYTT.SE | KONTAKT
Annons
Regnväder och moln? Då drar vi på bio!
Av Marianne Lundvall den 7 augusti 2012 kl. 20:08
Jonathan Kenneby på SF bio i Jönköping har att göra under den regniga tisdagen. Syskonen Emelie och Martin Georgievska ska se Madagascar 3.  Det är roligare att vara inne när det regnar konstaterar Emelie.
Foto: Marianne Lundvall Jonathan Kenneby på SF bio i Jönköping har att göra under den regniga tisdagen. Syskonen Emelie och Martin Georgievska ska se Madagascar 3. "Det är roligare att vara inne när det regnar" konstaterar Emelie.
Sitter du inomhus och har hyrt en film eftersom det regnar ute? Eller är du på väg till bion? Du är inte ensam. I Jönköping lever SF bio gott på det dåliga vädret.

När solen lyser med sin frånvaro flyr jönköpingsborna stranden och många lockas istället av att gå på bio. När Jnytt besöker SF bio är det lång kö till kassorna. Om bara en liten stund börjar eftermiddagens dragplåster Madagascar.
– Juni var fantastiskt bra, den bästa på 10-15 år tillbaka, säger Robert Berglund, chef för Filmstaden i Jönköping.

Filmstaden i Jönköping

Bra filmhöst att vänta
Han berättar att juli i år varit ungefär som förra året men att augusti ser riktigt lovande ut. Med flera storfilmer som till exempel Snabba Cash, Bond och Hamilton kan hösten bli en riktig höjdare medan Batman och tecknade filmer som till exempel Madagascar dragit folk till bion.
Robert tror att vädret såklart spelar in när det gäller framgången för SF under sommaren. Det ideala vädret är moln och 15 grader.
– Vi gynnas ju inte direkt av hällregn, då vill man inte gå ut.

Filmstaden i JönköpingDet blev släktträff på bion när kusinerna från Jönköping och Borås träffades. Rebecca Engqvist (t.v), Melina Cuveander, Christer Engqvist, Alexander Engqvist och Filippa Engqvist.

Tecknat lockar
– Hade det varit fint väder hade vi inte suttit här, säger farfar Christer Engqvist.
Barnen konstaterar att det blir Madagascar 3 som de ska se. Godis och dricka har de också laddat upp med såklart.

Filmstaden i Jönköping Erik Norlin och Hugo Vico ser fram mot att gå på bio när det regnar ute. De ska se Ice Age i 3D och tycker bio är bättre än att sitta hemma vid tv:n eftersom skärmen är större.



Annons
Fel vid annonsladdning: Index was out of range. Must be non-negative and less than the size of the collection. Parameter name: index
billiga resor