Annons
TIPS: 036 - 291 26 00 | TIPSA JNYTT.SE | KONTAKT
Annons
95 eller 2 kilo vovve?
den 23 juni 2012 kl. 19:40
Lille James äter en halv deciliter torrfoder jämfört med Sigges 10 deciliter.
Foto: Cathrine Leván/Montage Lille James äter en halv deciliter torrfoder jämfört med Sigges 10 deciliter.
Sugen på hund i sommar? Att ha en fyrbent vän vid sin sida innebär mycket glädje, men även ett stort ansvar. Jnytt träffade två jönköpingsbor som valde hund i olika storleksklasser - och som delar med sig av fördelarna och nackdelarna med sina raser.
Bildspel: Har du hund?

”Titta vilken jättehund - den är ju lika stor som en häst". Sigges husse och matte är vana vid sådana här kommentarer när de är ute på stan med sin vovve som är av rasen irländsk varghund.
– Många skriker, pekar och skrattar, säger matte Susanne som av den anledningen tycker det kan vara jobbigt att gå på stan med Sigge. Och ibland blir folk rädda eftersom han är så stor och väljer att gå över på andra sidan gatan.
Linda Enthav, matte till yorkshireterriern James möts av helt andra reaktioner ute på stan.
– Folk byter gata till min gatan, konstaterar Linda som ofta får visa upp sin hund och stå till svars för att han faktiskt måste ha på sig en liten jacka när det är kallt ute. Och den som tror att hon går runt med sin lilla hund i en handväska får svar på tal.
– James har aldrig varit i en väska.

James SiggeStort ansvar – oavsett storlek
De båda hundarna är utseendemässigt varandras motsatser. James dryga två kilo är en bråkdel av Sigges 95 pannor. När Jnytt träffar de båda vovvarna på Café Bulldog inser vi att det finns en hel del skillnader - men även en del likheter. Oavsett hundras är det ju faktiskt en individ som du tar ansvaret för och oavsett storlek på hunden är det mycket att tänka på.
–Att ha hund är värre än att ha barn, det kräver enormt mycket av en under hela hundens livstid. I ur och skur ska du ut, oavsett vad. Det är skitsamma om du är trött, bakis eller inte orkar eller vad det än är. Det finns inga alternativ och det är många som glömmer av det, säger Nonno Helgesson, husse till Sigge.
Susanne berättar att det kändes naturligt att köpa en stor hund. Och lika naturligt blev det för Linda att köpa en liten eftersom hon inte bor så stort.
– Jag bor i lägenhet och hade gärna haft schäfer, men utrymmet är inte tillräckligt, menar Linda.

Går om man vill
Trots sin stora kropp har Sigge inte ställt till med någon oreda där hemma.
– Han har aldrig viftat ner någonting direkt. Men när man kommer hem ibland står han i hallen och är glad och viftar med svansen och tänder och släcker lampan, säger Susanne och ler. Och hon rekommendera verkligen irländsk varghund till de som vill ha en barnvänlig och snäll följeslagare i livet.
Och trots att det kan vara svårt att ha med sig Sigge i olika situationer så går det om man vill. Till och med på semestern.
– För två år sedan åkte jag och Sigge på campingsemester tillsammans. Vi hade ett litet tält och stoppade den lilla golfen full och sen åkte vi iväg med en hundmatpåse i bagaget, minns Susanne.



Annons